Par ēku

Ēka, pie kuras tika strādāts, ir Ļubļanas Nacionālā universitātes bibliotēka (NUK). Tā ir lielākā bibliotēka Slovēnijā. Tās galvenais uzdevums ir vākt, sakārtot, glabāt un nodot tālāk slovēņu rakstīto kultūras mantojumu. Bibliotēkai gadu gaitā ir bijusi milzīga loma Slovēnijas kultūras veidošanā. Ēka, kāda tā ir šodien, tika uzcelta tikai 1941. gadā. Tā ir pasaules slavenā slovēņu arhitekta Jože Plečnika (Jože Plečnik) darbs, kas to padara par augstākās nozīmes kultūras pieminekli. 2021. gada 28. jūlijā Nacionālā universitātes bibliotēka tika iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Darbs objektā

Lai dokumentētu ēku, tika nolemts izmantot Mavic mini 2 dronu. Šis drons ir mazs un viegls, kas ir ideāli piemērots darbam pilsētas centrā. Turklāt, tas bija piemērots kartēšanai ļoti tuvu ēkas fasādei. Iegūtā izšķirtspēja bija 3 mm, kas ir vairāk nekā nepieciešams.

Drona izmantošana

Objektā tika atvērta 3Dsurvey Pilot programma un izmantots jaunais “Free flight” režīms. Šajā režīmā dronu var vadīt manuāli un lietotne uzņem attēlus automātiski. Palaišanas attālumu tika iestatīts uz 2 m un darbs varēja sākties. Izmantojot šo režīmu, mērniekiem tikai pāris reizes vajadzēja pacelt dronu uz augšu un uz sāniem, kas ļoti atviegloja darbu. Turklāt ,ar automātiskās iedarbināšanas palīdzību mērnieki panāca pietiekamu attēlu pārklāšanos, lai vēlāk tos varētu apstrādāt fotogrammetrijas programmatūrā.

Kameras pozīcijas. Ar tahimetru tika izmērīti 6 GCP

GCP mērīšana ar tahimetru

No vienas fasādes tika uzņemti 287 attēli. Ja vajadzētu dokumentēt visas 4 fasādes, mērnieki to pašu darītu četras reizes. Šādā veidā iegūtu četrus ortofoto, pa vienam katrai fasādei.

Darba plūsma

Darba gaita sākās kā jebkurā citā 3D survey projektā. Vispirms importējām attēlus. Pēc tam importējām telemetriju kā Exif datus un turpinam ar pakešu pielāgošanas posmu. Orientējām modeli ar GCP datiem un pēc tam pabeidzam rekonstrukcijas posmu. Visbeidzot tiek izveidots pilnu 3D mesh fails. Pēc tam mērniekiem bija divi atsevišķi uzdevumi: CAD rasējumu izgatavošana un pielāgotas plaknes ortofoto izstrādāšana.

CAD rasējumi

Šajā darba posmā mērniekiem bija jāiezīmē līnijas, kas definē objektu. Šajā gadījumā tika zīmētas līnijas uz visiem svarīgākajiem ēkas stūriem. Tomēr, ja būtu jāaprēķina tikai logu virsma,  līnijas tiktu zīmētas tikai virs logu stūriem.

CAD rasējumi

CAD rasējumi uz 3D mesh faila

Pielāgotas plaknes ortofoto izveidošana

Lai izveidotu pielāgotu plaknes ortofoto, nepieciešams doties uz sadaļu “Ortofoto” un izvēlēties “Custom plane orthophoto”. Ortofoto plakni jāpielāgo, lai tā aptvertu visu fasādi, un, kad tas ir pabeigts, tiek izveidots ortofoto.

Pielāgotas plaknes ortofoto izveide

Ortofoto

Logu izmēru iegūšana

Ar 3D survey iegūt logu izmērus bija ļoti viegli- mērnieki izmantoja mērīšanas rīku, kas atrodas cilnē CAD, ar 4 klikšķiem iezīmēja logu un tas bija viss. Pēc tam bija redzami loga izmēri un sadaļā “elementa īpašības” tika uzzināts loga laukums.

Loga virsma

Secinājumi

Fotogrammetrija kārtējo reizi izrādījās ļoti noderīgs rīks ikdienas projektos. Šāda pieeja palīdz daudziem arhitektiem, jo viņi iegūst ne tikai mērnieka sniegtos CAD datus, bet arī faktisko ēkas 3D modeli. Tas sniedz arhitektiem daudz skaidrāku priekšstatu par to, ar ko viņi dara, ievērojami atvieglojot darbu un arī samazinot iespēju kļūdīties. Šāda veida pieeja īpaši samazina mērnieka veicamo darbu apjomu, padarot to arī mazāk bīstamu un efektīvāku. Piemēram, kartējot sarežģītas augstas ēkas iezīmes, parasti ir nepieciešams pacēlājs vai sastatnes. Tādējādi darbs ir laikietilpīgāks un prasa smagās tehnikas darbu. Līdz ar to arvien vairāk cilvēku izmanto fotogrammetriju, nevis tradicionālo pieeju, kā agrāk.

Jaunākās Ziņas

Leica Captivate v8.30

Jaunumi Attiecas uz: - Kontrolieriem: CS20, CS35, CS30  - Tahimetriem: TS16, TS60, TM60, MS60, TS13, [...]

Leica Captivate v8.00

Jaunumi Attiecas uz: - Kontrolieriem: CS20, CS30, CS35 - Tahimetriem: TS10, TS13, TS16, [...]