Neskatoties uz to, ka Lanzarotes salu un Mēnesi šķir vairāk nekā 380 000 km, abas vietas kaut kādā ziņā ir ārkārtīgi līdzīgas. Lanzarotes sala ir īpaša ar to, ka uz tās atrodas pasaulē lielākā vulkāniskā ala, kura no iekšpuses, ar neapbruņotu aci, atgādina Mēnesi. Starp citu, šī ala līdzinās Mēnesim tik ļoti, ka tā ir izraudzīta par vietu, kurā tiek sagatavoti topošie astronauti nākotnes misijām. Šie Lanzarotes alu tuneļi un sazarojumi ir palīdzējuši  Eiropas Kosmosa Aģentūrai atrast risinājumus kā visefektīvāk izzināt un izpētīt šāda tipa alas.

Jaunāko sasniegumu un ģeotelpisko tehnoloģiju jauninājumu rezultātā 2017. gadā tika veikti vairāki lauka apsekojumi, ko vadīja Tommaso Santagata no Virtuālās ģeogrāfiskās aģentūras Vigea, izmantojot 3D lāzera skenērus (TLS) un mobilās kartēšanas risinājumus, kā rezultātā tika iegūts pirmais 3D Zemes lielākās lavas caurules kopija.

Alu tuneļu dziļuma izpēte

Lanzarotes alu tuneļi sniedzas vairāk nekā 8.5 km garumā un tos veido gan sausas, gan iegremdētas ejas, kuras vietās var sasniegt gandrīz 35 metru platumu. Lai gan pirmie alu pētījumi un kartēšana sākās jau septiņdesmitajos gados, tos apturēja salīdzinoši vājas tehnoloģijas. Laikam ejot uz priekšu ir attīstījušās ne tikai tehnoloģijas, bet arī cilvēku ambīcijas, tāpēc šķietami neiespējamais ir kļuvis iespējams. Eiropas Kosmosa Aģentūras sagatavošanas kurss PANGAEA-X norisinās tieši Lanzarotes alu tuneļos. Šajos treniņos tiek pārbaudīti ne tikai jaunie astronauti, bet arī jaunākie instrumenti un tehnoloģijas, kuras palīdzēs nākotnes kosmosa misijām.

Lai veiksmīgi īstenotu šo projektu, gada laikā tika pabeigti dažādi lauka apsekojumi. Tos nebūtu iespējams paveikt bez Leica Geosystems produktiem, kā piemēram, Leica HDS7000, Leica ScanStation P40, Leica BLK360 lāzerskeneriem un Leica Pegausus: Backpack mobile mapping risinājumiem. Pateicoties šiem un daudziem citiem instrumentiem tika izveidota lielākā 3D replika Lanzarotes alu tuneļiem, kuras 3D attēlu varēja aplūkot 5.7 km garumā.

Notveriet pat vissīkākās detaļas ar jaunāko lāzerskenēšanas tehnoloģiju.

Lai izveidotu karti šīm sazarotajām alu sistēmām bija nepieciešams veikt – trīs individuālus apsekojumus un vairāk nekā 440 skenējumus. Jāpiebilst, ka alās bija izveidojušies vairāki nogruvumi, tāpēc nācās izmantot Global Navigation Satelite System (GNSS) mērījumus un Light Detection and Ranging (LiDAR) datus, lai ģeogrāfiski norādītu uz lāzerskenēšanas apsekojumiem, kuri tika veikti alas iekšpusē uz ārējās virsmas.

No 800 metriem virs jūras līmeņa ejas tika kartētas, izmantojot HDS7000, aptuveni no 5 kilometriem tika izmantots ScanStation P40, savukārt BLK360 attēlveidošanas lāzerskeneris tika pielietots, lai skenētu augšējo līmeni PANGAEA-X ekspedīcijas laikā.

Uzlabota precizitāte un mobilitāte ar jauno Leica Pegasus: Backpack

Lai iegūtu vēl detalizētāku 3D karti tika izmantots Pegasus: Backpack mobile mapping risinājums. Šis produkts ir radīts sarežģītiem apstākļiem un ir piemērots gan virszemes, gan pazemes darbiem. Pegasus: Backpack attēlus un punktu mākoņus iegūst no piecām kamerām un diviem LiDAR’iem . Mazais svars un ergonomiskā struktūra atvieglo lietotājiem kartēšanas procesu un tieši tāpēc, tas bija ideāls risinājums, lai iegūtu detalizētāku 3D attēlu un reizē atvieglotu lietotājam kartēšanas procesu. Ar Pegasus:Backpack lietotājs varēja ērti un ātri  orientēties sarežģītajā reljefā un uzreiz vizualizēt datus savā planšetdatorā.

Datu apstrāde un 3D kartes gala rezultāts

Kad bija savākti patiešām daudz datu – apmēram 400 GB tikai no lāzerskenēšanas – tika palaista Leica Cyclone 3D punktu mākoņa apstrādes programmatūra, lai apkopotu visus skenējumus un izveidotu vienotu alas punktu mākoni. Pēc tam, lai salīdzinātu šos tuneļus ar līdzīgiem tuneļiem, kurus var atrast uz Mēness un Marsa, tika izmantota Autodesk AutoCAD 2017 programmatūra.

Janākās ziņas: “Akmeni ēdošo” baktēriju pētījumi un izmeklējumi

2021. gada pavasarī, vairāki pētnieki atgriezās uz Lazarotes salu, lai veiktu mikrobioloģisku pētījumu. Pētījuma mērķis bija izpētīt Lanzarotes alu sistēmā dzīvojošos mikro organismus, lai noskaidrotu vai uz Marsa un Mēness arī varētu pastāvēt līdzīga tipa organismi. Šī projekta ietvaros pētnieki izmantoja tieši Leica BLK360, lai skenētu un uzņemtu 360 grādu attēlus. Šie dati ir veicinājuši alu veidošanās izpēti un sniedz vairāk informācijas nekā jebkad agrāk.

Oriģinālteksts atrodams šeit