Leica ģeoradars

“Zemes termiskā radiolokācija (Ground Penetrating Radar) – ģeofiziska metode, ko izmanto, lai izpētītu pazemi vai vidi, uz ko tā attiecas.  Tā izmanto augstfrekvences elektromagnētiskos viļņus UHF/VHF radiofrekvenču diapazonā.  Šie augstfrekvences signāli tiek pārraidīti no sistēmas uz zemi vai vidi, atstarotais signāls tiek saņemts un pēc tam parādīts atpakaļ operatoram, izmantojot sistēmas datoru.”

Izsakoties vienkāršāk GPR ir iekārta, kas raida enerģijas impulsus zemē un pēc tam “klausās” atstarotos signālus, kas nāk atpakaļ uz iekārtu, un pēc tam šo atgriezto informāciju parāda lietotājam.

GPR lietojumu spektrā ietilps – strukturālā analīze, tukšuma noteikšana, komunikāciju  noteikšana, arheoloģiskā izmeklēšana, vides un ģeotehniskā izmeklēšana, u.t.t.  Šis ir ļoti daudzpusīgs rīks, ko var pielāgot daudziem lietojumiem un izmantot dažādās frekvencēs dažādiem lietojumiem.

ģeoradars

Kā tas darbojas?

Laikam ejot uz priekšu ne tikai komplekti ir kļuvuši lietotājam daudz draudzīgāki, bet arī darba programmatūra ir kļuvusi daudz vienkāršāka. Mūsdienās datus var apkopot operators, kuram ir tikai pamatzināšanas, un pēc tam nodot tos tulkošanai ekspertam. Sistēmas mūsdienās ir viegli pārnēsājamas, tāpēc ar ģeoradaru var piekļūt gandrīz visām nepieciešamajām vietām.

Visas ražotāja iekārtas atbilst vieniem un tiem pašiem darbības pamatprincipiem, un tām ir saistoši vieni un tie paši fiziskie likumi:

  1. Radiolokācijas iekārta pārraida elektromagnētiskās enerģijas impulsu uz zemi vai vidi, kas tiek izmeklēta caur antenas raidītāju (TX).
  2. Elektromagnētisko enerģiju, kas atstarojas no jebkura konstatētā mērķa, slāņa vai objekta, reģistrē saņēmēja antena (RX).
  3. Saņemtais signāls satur informāciju par pozīciju un dziļumu attiecībā pret pārraides punktu. Laika aizkavēšanās starp sūtīšanas un saņemšanas signāliem ir atkarīga no pazemes apstākļiem, kas ietekmē elektromagnētiskās enerģijas viļņa ātrumu.
  4. Dati tiek konvertēti no audio formāta uz vizuālu signālu formātu, lai tos varētu parādīt lietotājam.

Jebkura elektromagnētiskā signāla iespiešanās dziļums un tā izšķirtspēja ir atkarīga no antenas frekvences, elektromagnētiskā viļņa raidītāja jaudas un zemes elektriskajām īpašībām, kurā tas tiek pārraidīts. * Tas attiecas uz visām GPR darbībām un, tas ir svarīgi sekmīgiem rezultātiem jūsu apsekojumos.

ģeoradara darbības princips

Signāli, kas tiek pārraidīti no ģeoradara, var atstaroties un/vai tikt lauzti refrakcijas ceļā uz antenu un no tās caur attiecīgajām pārraides un saņemšanas fāzēm. Mērķis varētu būt izmaiņas virszemes slānī, apraktās caurules, kabeļi, tukšumi, faktiski jebkas zem zemes, kas elektriski kontrastē ar resursdatoru un darbojas ar GPR signālu, lai veicinātu divvirzienu pārvietošanās laiku.

Jaunākās Ziņas